Produkty wysokiej jakości na II Festiwalu Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie


Znakomite krajowe produkty od lokalnych producentów, wyśmienite potrawy, zdrowa kuchnia, edukacja i zabawa. To wszystko na II Festiwalu Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie w Warszawie. Dwudniowe wydarzenie (7-8 września 2024 r.), podczas którego ponad 100 wystawców zaprezentowało swoje wyroby, przyciągnęło tłumy.

Uroczystego otwarcia dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski wraz Dyrektorem Generalnym KOWR Henrykiem Smolarzem. W wydarzeniu wzięli udział Zastępcy Dyrektora Generalnego KOWR – Lucjan Zwolak i Tomasz Ciodyk.

– Festiwal Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie to wyjątkowa okazja do poznania najwyższej jakości polskich produktów – mówił Dyrektor Generalny KOWR Henryk Smolarz.

Na PGE Narodowym w strefie producentów ponad stu festiwalowych wystawców z całej Polski zaprezentowało swoje doskonałe, wytwarzane z pasją wyroby – ekologiczne warzywa i owoce, tradycyjne wędliny, sery, pieczywo, przetwory oraz wiele innych specjałów. Odwiedzający chętnie korzystali z możliwości degustacji i zakupu polskich produktów wysokiej jakości prosto od lokalnych wytwórców.  To ludzie z pasją, która sprawia, że są najlepszymi ambasadorami polskiej żywności. – Bezpośredni kontakt producenta z konsumentem to wytworzenie wzajemnej relacji – podkreślił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Taką możliwość dał II Festiwal Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie.

W panelu dyskusyjnym pn. „Lokalna żywność dobrym wyborem” wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Dyrektor Generalny KOWR Henryk Smolarz, dr hab. Krystyna Rejman – prof. SGGW oraz Jerzy Wierzbicki – Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Paneliści dyskutowali na temat potencjału żywności lokalnej, której jakość przekłada się na świadome wybory zakupowe konsumentów oraz nt. tego, jakie korzyści niosą za sobą skrócone łańcuchy dostaw.

 „Ten znak to smak – wybieraj żywność certyfikowaną” – podczas tego panelu nt. polskich produktów certyfikowanych w ramach krajowych i unijnych systemów jakości dyskutowali: Jan Golba – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW, Małgorzata Waszewska – Dyrektor Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Wiesław Różański – Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego,  Kamil Pazik – Gospodarstwo Ekologiczne Pazikoland, Maciej Majewski – Prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie oraz i Hubert Filipiak – Gospodarstwo Ekojabłonka.

 „Mamy plan na zdrowe odżywianie najmłodszych” – to tytuł panelu, w trakcie którego o tym, że właściwe nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, rozmawiali Katarzyna Wolnicka, Tomasz Rożek i Anna Komisarczyk.

„Czy obiad zaczyna się od zupy – polska kuchnia okiem gości z zagranicy” – dyskusja Magdaleny Bolałek-Tomaszewskiej oraz Pascala Brodnickiego koncentrowała się na potrawach i produktach, z których Polska słynie na całym świecie, oraz tych, które warte są poznania.

W kolejnym panelu „Wokół polskiego stołu” Paulina Nawrocka-Olejniczak, Joanna Kozłowska oraz Katarzyna Borkowska dyskutowały o znaczeniu stołu nie tylko w wymiarze kulinarnym, ale także jako miejsca spotkań oraz jego roli w historii i kulturze.

W trakcie pokazów kulinarnych organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Ekologia można było skosztować wyśmienitych dań. Chętnych nie brakowało!

Uczestnicy warsztatów kulinarnych mieli niepowtarzalną okazję zgłębiać tajniki polskiej kuchni pod okiem doświadczonych kucharzy: Adriany Marczewskiej oraz Grzegorza Łapanowskiego. Młodzi i nieco starsi adepci sztuki kulinarnej przygotowywali wyjątkowe potrawy, używając lokalnych, krajowych produktów.

Na stoisku Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przygotowano laboratorium, w którym można było m.in. obejrzeć pod mikroskopem zafałszowane przyprawy oraz zmierzyć na pehametrze pH soku.

Na stoisku „Trzymaj formę!” Polskiej Federacji Producentów Żywności – Związku Producentów Żywności Związku Pracodawców oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, można było dowiedzieć się m.in., jak prawidłowo komponować zdrowe posiłki.

Chętni wzięli udział w warsztatach z dekorowania produktów ceramicznych z Manufakturą w Bolesławcu, a także w warsztatach z dekorowania pierników, układania kostki Rubika #KupujŚwiadomie z Adam Polkowskim i Hubertem Firkiem oraz kreatywnych pudełek z kartonu z Nowekartonowe.

W strefie dla dzieci #KupujŚwiadomie edukowaliśmy młodych konsumentów m.in. w zakresie pochodzenia produktów. Liczne zabawy i konkursy nt. zdrowej diety umilały czas najmłodszym w strefie „Programu dla szkół” z gościnnym udziałem Chrumasa – ambasadora zdrowego odżywiania.

Skip to content